Програм "Основе безбедности деце"

понедељак, 02 март 2020 18:01

У сарадњи Министарства просвете, науке и технолошког развоја и Министарства унутрашњих послова и у овој школској 2019/2020.години у првом, четвртом и шестом разреду наше школе се реализује програм „Основe безбедности деце“.

Циљ програма је стицање нових и унапређење постојећих знања, вештина и ставова ради подизања безбедносне културе ученика. Наставу реализују припадници Министарства унутрашњих послова који поседују знања и вештине из области које се изучавају. Области које ће бити реализоване кроз наставу су: безбедност деце у саобраћају, полиција у служби грађана, насиље као негативна појава, превенција и заштита деце од опојних дрога и алкохола, безбедно коришћење интернета и друштвених мрежа, превенција и заштита деце од трговине људима, заштита од пожара и заштита од техничко-технолошких опасности и природних непогода.
Овај програм едукација је драгоцен и деци и родитељима , јер је много безбедносних ризика, али и подиже се свест код ученика да је полиција ту да заштити свако дете.
На овај начин се полицајци приближавају деци. Кроз интерактивно дружење, деца се науче да препознају сваки облик претње и начин како да одреагују када се нађу у таквим ситуацијама.
Програм „Основе безбедности деце“ реализује се кроз час одељењског старешине.
Свако дете које прође кроз овај програм биће безбедније и сигурније и ученици ће стећи најважнија знања о безбедности.

Министарство унутрашњих послова је развило електронску апликацију „Основи безбедности деце“ за мобилне телефоне коју свако дете и родитељ може да скине и да користи у циљу што веће безбедности деце.

Теме које се реализују у оквиру Програма ,,Основе безбедности деце“ су :

1. Злоупотреба опојних дрога и алкохола ,,Не дрогама и алкохолу“ (4. и 6. разред)
2. Безбедно коришћење интернета ,,Сурфуј интернетом безбедно“ (4. и 6. разред)
3. Превенција и заштита деце од трговине људима ,,Заштитимо децу од трговине људима“ (4. и 6. разред)
4. Безбедност деце у саобраћају ,,Поштуј саобраћајне прописе и буди безбедан у саобраћају“ (4. и 6. разред)
5. Насиље као негативна друштвена појава ,,Заједно против насиља“ (4. и 6. разред)
6. Полиција у служби грађана ,,Полицајац је заштитник деце“ (4. и 6. разред)
7. Заштита од пожара ,,Опрезно са ватром и водом“ (4. и 6. разред)
8. Заштита од техничко-технолошких опасности и природних непогода ,,Знањем се штитимо од природних непогода“ (4. и 6. разред)

1. Шта ради полиција (1. разред)
2. Заједно против насиља (1. разред)
3. Безбедност деце у саобраћају (1. разред)