Посета спортском центру за особе са инвалидитетом „Искра“ Крагујевац

среда, 04 децембар 2019 13:05

Дана 3. децембра 2019. године секција спортских новинарки наше школе са наставником физичког васпитања Живадином Миленковићем посетила је спортски центар особа са инвалидитетом „Искра“. Трећи децембар је Дан особа са инвалидитетом, што је и био највећи повод посете.

У првом делу посете управник центра Горан Николић нас је повео у обилазак просторија, које су прилагођене особама са инвалидитетом, зависно од врсте и степена. Модерне собе, купатила, кухиња, трпезарија и фитнес центар су најважнији садржаји које смо погледали. У интервјуу који је дао нашим новинаркама управник је рекао да је на идеју оснивања центра дошао на основу дугогодишње жеље и идеје особа са инвалидитетом Крагујевца. Спортски центар им омогућава да квалитетно вежбају, баве се спортом и на тај начин улепшају и продуже живот. „Искра“ је изграђена 2016. године донацијом Делта фондације, има 700 квадратних метара и три зоне.
У другом делу нам се представио крагујевачки параолимпијац у триатлону Лазар Филиповић. Овај слабовиди Крагујевчанин је освајач европског злата и светског сребра, учествоваће на олимпијским играма 2020. године у Токију.
Наше спортске новинарке су интервјуисале и селектора параолимпијске репрезентације, такмичара у екстремним спортовима и такође Крагујевчанина Марка Павловића. Том приликом је одговарајући на питања рекао да су му екстремни скокови у воду омиљена дисциплина, као и да међу екстремним спортовима нема лакших, све се постиже напорним тренингом.
Сада мало више о нашем љубазном домаћину, управнику Горану Николићу, слабовидом маратонцу. Он је Гинисов рекордер у трчању везаних маратона, ове године је оборио сопствени рекорд, истрчао је 77 маратона за 77 дана. Непосредно пре пута у Чикаго, где је поставио и рекорд, посетио је нашу школу. Искористили смо прилику за разговор о том подухвату.
Горан Николић је имао идеју да постављањем новог Гинисовог рекорда прикупи средства за довршавање спортске хале крагујевачке богословије. Замисао изузетно хумана али нажалост није за сада остварена. На питања како се осећао тих 77 дана рекао је да је на почетку био мало уплашен. Не да ли ће издржати већ да му се нешто непланирано не догоди. Мотивацију су му представљале и поруке подршке које су му прочитане приликом гостовања у нашој школи а овом приликом и поклоњене у виду транспарената. Ниједног тренутка није помислио да одустане.
На крају, лепа и веома едукативна посета и упознавање са људима који се упркос својим недостацима баве спортом, живе и вежбањем продужавају и улепшавају свој живот.

Чланице спортске новинарске секције: Миона Клачар, Лена Протић, Јана Обрић, Милица Максимовић, Катарина Максимовић, Анка Лекић, све 7/3