СРПСКО-РУСКИ ФЕСТИВАЛ ОСНОВНОШКОЛСКИХ ТЕАТАРА

среда, 26 октобар 2016 09:35

ОШ „21. октобар“  узела је учешће на ПРВОМ СРПСКО-РУСКОМ ФЕСТИВАЛУ ОСНОВНОШКОЛСКИХ ТЕАТАРА који је одржан 15. октобра 2016. године у Дечјем позоришту у Крагујевцу. Организатор фестивала био је Центар за младе „Школа мира“ из Крагујевца. Поред осам основних школа из Шумадије, наступили су и гости из Русије, Школа 1862 из Москве.  У склопу фестивала одржана је и образовна радионица за учитеље и наставнике на тему како радити са децом у школском позоришту. Стручњаци  са Московског института за отворено образовање са Катедре за естетско образовање и културологију одржали су семинар за наставнике под називом „Руски приступ педагогији школског театра”. Семинару су присуствовале Олга Попов и Марија Ђорђевић.

Наша школа представила се десетоминутним мјузиклом „Чаробњак из Оза“ у режији наставница музичке културе Олге Попов и српског језика Марије Ђорђевић. Приредбу су извели ученици седмог и осмог разреда. Публика је уживала у авантури мале али одабране дружине на путу до Смарагдног града испуњеној песмом, игром и изненађењима.

Ликови:

Сара Божовић као Дороти

Оља Марковић као Вила

Огњен Букелић – Страшило

Мина Јакшић и Јована Радојевић – Вране.

Наступ је био веома  импресиван  почевши од сцене, преко костима, мултимедије, плеса, па до глуме и хорског извођења нумера чиме је постигнуто мотивско и садржајно преплитање уметности.  На одушевљење свих присутних, ученици су  показали глумачко и певачко умеће, сигурност и самоувереност у покретима и врло се вешто сналашли на великој сцени позоришта.

Међу гледаоцима су, поред родитеља, наставника и познаника учесника,  ученици вршњаци били најбројнија публика која је уживала у извођењу мјузикла.

На овај начин потврђен је и мото фестивала: АКО ЖЕЛИТЕ ДА СВЕТ УЧИНИТЕ БОЉИМ, БАВИТЕ СЕ ДЕЦОМ.  Учествујући у овом значајном културном пројекту, просветни радници Шумадије су имали важан циљ – да се културом и театром боре против погубних утицаја штетних медијских садржаја којима су деца свакодневно изложена.